Milada Teplá
KUDCH, PřF UK v Praze
email: milada.tepla@natur.cuni.cz
Buňka - úvod
Nukleové kyseliny a proteosyntéza
Přírodní látky
Trávení
Metabolismus
Další informace
Pro běžnou výuku ve vyšších ročnících gymnázia / střední školy doporučuji následující materiály (videa a studijní text):
Videa:
Eukaryotní buňka |
Složení mitochondrie |
Studíjní text:
Pro výuku určenou do chemického/biologického semináře střední školy, vysokoškolskou výuku jsou určené náasledující materiály:
Videa
Eukaryotní buňka |
Složení mitochondrie |
Úvod do dýchacího řetězce |
|
Komplex I |
Komplex II |
Komplex III |
Komplex IV |
pH rozdíly |
Syntéza ATP |
Redoxní potenciály |
Schématické znázornění |
Dýchací řetězec: Komplexní animace |
kvíz |
Dýchací řetězec: celý playlist v českém jazyce |
Dýchací řetězec: celý playlist v anglickém jazyce |
Dýchání (respiraci) můžeme rozdělit na dvě rozdílné součásti jednoho procesu:
Sumární reakce dýchacího řetězce: C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O → 6 CO2 + 12 H2O
Eukaryotní buňky jsou dvojího typu: rostlinné a živočišné. Dýchací řetězec (transport elektronů skrze komplexy dýchacího řetězce a oxidační fosforylace) je u eukaryotních organismů lokalizován v mitochondriích.
Obr. 1: Složení rostlinné a živočišné eukaryotní buňky. Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/55ygWOrav5o.
Mitochondrie jsou elipsoidní organely s vlastním genetickým aparátem. Obsahují dva typy membrán: vnější a vnitřní. Vnější membrána obsahuje protein porin, který umožňuje volnou difuzi. Vnitřní membrána je volně propustnou pouze pro O2, CO2 a H2O. Vnitřní membrána obsahuje transportní proteiny, které regulují průchod iontů, metabolitů a nízkomolekulárních sloučenin. Membrány určují dva oddělené prostory: mezimembránový prostor a matrix (gelovitou hmotu s obsahem vody menším než 50 %). Proteiny podílející se na transportu elektronů (z NADH a FADH2) a oxidační fosforylaci (syntéze ATP) jsou vázání k vnitřní mitochondriální membráně.
Obr. 2: Složení mitochondrie. Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/ZHNN_zsaU7M.
Dýchací řetězec je souborem reakcí, které ukončují energetické odbourávání sacharidů, lipidů a bílkovin. Během tohoto odbourávání dochází ke vzniku redukovaných koenzymů - NADH a FADH2.
NADH (nikotinamidadenindinukleotid) se v dýchacím řetězci zpět oxiduje na NAD+ dle reakce: NADH + H+ → NAD+ + 2 H+ + 2 e-.
Obr. 3: Nikotinamidadenindinukleotidfosfát v oxidované (nalevo) a redukované podobě (napravo).
FADH2 (flavinadenindinukleotid) se v dýchacím řetězci zpět oxiduje na FAD dle reakce:
Obr. 4: Flavinadenindinukleotid.
Elektrony z redukovaných koenzymů jsou přenášeny po sérii akceptorů uspořádaných v dýchacím řetězci na elementární kyslík za vzniku vody. Protony z redukovaných koenzymů a z matrix mitochondrie jsou přenášeny do mezimembránového prostoru. Protony přecházejí zpět z mezimembránového prostoru do matrix. Při tomto přenosu dochází ke vzniku ATP (viz animace pH rozdíly a Syntéza ATP).
Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/68VRa_bS-FU.
Komplex I (neboli NADH-ubichinonoxidoreduktasa) přenáší elektrony z NADH na koenzym Q (CoQ, ubichinon), který tím redukuje na ubichinol (CoQH2). Oxidace NADH je výrazně exergonickou reakcí (NADH je redukční činidlo):
Komplex I obsahuje flavinmononukleotid (FMN) a dále Fe-S klastry, které se zúčastňují přenosu elektronů z NADH na CoQ.
Fe-S klastry obsahují ionty železa, které mění své oxidační stavy:
Transport elektronů skrze komplex I: Dva elektrony a proton z NADH přechází na FMN za vzniku FMNH- a NAD+. Elekrony z FMNH-(po jednom) přecházejí na CoQ, který je postupně redukován na ubisemichinon CoQH• (radikál) a poté až na CoQH2 (ubichinol). Při navázání elektronu na CoQ dochází zároveň k navázání protonu H+ z matrix.
Během přenosu elektronů z NADH na CoQ skrze komplex I dochází k přenosu čtyř H+ z matrix do mezimembránového systému. Redukovaný ubichinol (CoQH2) je uvolněn z komplexu I a je nahrazen další molekulou oxidovaného ubichinonu (CoQ).
Oxidační stavy koenzymu Q (viz obr. 5):
Obr. 5: Formy koenzymu Q. Komplex I Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/uQ6Rn-SVowA.
Komplex II (neboli sukcinát-ubichinonoxidoreduktasa) přenáší elektrony ze sukcinátu na koenzym Q (CoQ, ubichinon), který tím redukuje na ubichinol (CoQH2). Sukcinát se oxiduje na fumarát za vzniku redukovaného koenzymu FADH2. Jedná se o reakci, která je součástí citrátového cyklu.
Komplex II obsahuje cytochrom b (cyt b) a Fe-S klastry, které se zúčastňují přenosu elektronů z FADH2 na CoQ. Fe-S klastry i cyt b obsahují ionty železa, které mění své oxidační stavy:
Transport elektronů skrze komplex II: Elekrony (vždy po jednom) přecházejí z FADH2 na koenzym Q. Oxidace FADH2 je exergonickou reakcí (FADH2 je redukční činidlo):
CoQ je postupně redukován na ubisemichinon CoQH• (radikál) a v následujícím kroku na CoQH2 (ubichinol). Redukovaný ubichinol (CoQH2) je uvolněn z komplexu I a je nahrazen další molekulou oxidovaného ubichinonu (CoQ).
Komplex II Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/qjmmZn1bXXU.
Komplex III (neboli ubichinol-cytochrom-c-oxidoreduktasa) přenáší elektrony z redukovaného koenzymu Q (ubichinolu, CoQH2) na cytochrom c :
Komplex III obsahuje cytochrom b (cyt b), který váže dva hemy (bH a bL), cytochrom c1 (cyt c1) a Rieskeho Fe-S protein (ISP). Cytochromy a Rieskeho Fe-S protein obsahují ionty železa, které mění své oxidační stavy:
Transport elektronů skrze komplex III: Mechanismus, kterým komplex III přebírá elektrony od CoQH2 se nazývá Q-cyklus, během kterého dochází k pumpování H+ z matrix do mezimembránového protoru. Jedním z meziproduktů Q-cyklu je stabilní CoQ•- semichinon.
Komplex III obsahuje dvě vazebná místa: Qo, který váže CoQH2, a Qi, který váže CoQ•- a CoQ.
CoQH2 (produkt komplexu I nebo II) se váže do Qo místa.
Jeden z elektronů je přenesen přes ISP na cyt c1 (a posléze až na cyt c), přičemž se uvolní dva protony do mezimembránového prostoru. Vzniká CoQ•-.
Druhý elektron přechází na hem bL, který posléze redukuje hem bH. Vzniklý CoQ je uvolněn z Qo místa a váže se do Qi místa.
Elektron z hemu bH přechází zpět na CoQ za opětovného vzniku CoQ•-:
Jiná molekula CoQH2 se váže do Qo místa - děje se opakují.
Další elektron z hemu bH redukuje CoQ•- za současného navázání dvou protonů z matrix mitochondrie. Vzniká CoQH2.
Na každé dva CoQH2, které vstupují do Q-cyklu se jeden CoQH2 regeneruje.
Výsledkem je sumární reakce:
Komplex III Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/AWCkKTIItSY.
Komplex IV (neboli cytochrom-c-oxidasa) katalyzuje oxidaci čtyř po sobě redukovaných molekul cytochromu c (cyt c) za současné redukce molekuly O2. Produktem je voda:
Komplex IV obsahuje CuA centrum, cytochrom a (cyt a) a binukleární komplex cytochromu a3 (cyt a3) a CuB centra. Cytochromy a Cu centra obsahují ionty železa a mědi, které mění své oxidační stavy:
Transport elektronů skrze komplex IV: Molekula O2 se váže do binukleárního centra. Cyt c slouží jako pohyblivý přenašeč elektronů z komplexu III na komplex IV. Elektrony jsou přenášeny z cyt c přes CuA centrum, cyt a a binukleární komplex cyt a3 a CuB centra až na kyslík. Molekula kyslíku je postupně redukována na O2- ionty, které s protony z matrix reagují za vzniku dvou molekul vody:
Na úplnou redukci jedné molekuly kyslíku na dvě molekuly vody je zapotřebí čtyř elektronů a čtyř protonů. Během přenosu čtyř elektronů skrze komplex IV dochází k přenosu čtyř protonů z matrix do mezimembránového prostoru:
Komplex IV Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/0OVxGYofkqo.
Během transportu elektronů dýchacím řetězcem vzniká volná energie. Tato energie způsobuje, že komplexy I, III a IV se zúčastní translokace protonů z matrix do mezimembránového prostoru. Vytváří se elektrochemický protonový gradient (koncentrace protonů je v mezimembránovém prostoru vyšší než v matrix). Matrix je oblast nízké koncentrace protonů a negativního elektrického potenciálu. Mezimembránový prostor je oblast vysoké koncentrace protonů a pozitivního elektrického potenciálu. Výsledný elektrochemický potenciál tohoto gradientu je využit k syntéze ATP.
Obr. 6: pH rozdíly a elektrický potenciál v mitochondrii. Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/stIvZ2urM4I.
Syntéza ATP je endergonický proces, při kterém vzniká ATP (adenosintrifosfát) z ADP (adenosindifosfát) a P (anorganický fosfát). Reakce je katalyzována enzymem ATP-synthasou a je poháněna transportem protonů (viz animace pH rozdíly). Protony přecházejí skrze ATP-synthasu z mezimembránového prostoru zpět do matrix mitochondrie. Vzniká tak energie, která je využita k syntéze ATP. Předpokládá se, že na vznik jedné molekuly ATP je zapotřebí zpětného přenosu tří až čtyř protonů. Tato syntéza ATP se nazývá oxidační fosforylace.
Obr. 7: ATP. Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/R8-XFLjAziM.
Afinita oxidovaného substrátu k elektronům vzrůstá s jeho standardním redoxním potenciálem E°' .
Kyslík má velkou afinitu k elektronům (kyslík je silné oxidační činidlo):
NAD+ má malou afinitu k elektronům (NAD+ je slabé oxidační činidlo; NADH je silné redukční činidlo):
NADH je v tomto spojení donorem elektronů a O2 je akceptorem elektronů. Celková reakce:
Změna standardní volné energie pro tuto reakci: ΔG°' = -nFΔE°' = (-2 x 96 485 x 1,13) kJ/mol = -218 kJ/mol
Energie potřebná na vznik jedné molekuly ATP z ADP a fosfátu je rovna 30,5 kJ/mol (jedná se o standardní volnou energii, ΔG°').
Oxidace jedné molekuly NADH vede k syntéze ~ 2,5 molekul ATP. Oxidace jedné molekuly FADH2 vede k syntéze ~ 1,5 molekul ATP.
Obr. 8: Schéma redoxních potenciálů. Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/fWEaic0Pj3Q.
(Pozn. Hodnoty ΔE°' a ΔG°' převzaty z Voet, 2011.)
(Pozn. Standardní redoxní potenciál E°' je napětí generované při reakci poločlánku za standardních biochemických podmínek (při koncentraci výchozích látek a produktů rovnající se 1mol/l a s koncentrací [H+] definovanou jako 1 při pH = 7) vztažených ke standardní vodíkové elektrodě. Rozdíl standardního redoxního potenciálu ΔE°' redoxní rovnice lze vyjádřit takto: ΔE°' = E°'(akceptor) - E°'(donor) .)6
(Pozn. Změna standardní volné energie může být vypočítána z rovnice:
ΔG°' = -nFΔE°', kde F (Faradayova konstanta) pro elektron je 96 494 C/mol a n je počet přenesených elektronů na mol reaktantů.)
Viz obrázek 9 a 10 níže a též animace:
Viz též animace / video / youtube: https://youtu.be/rVc5u2oKoug.
Obr. 9: Schéma dýchacího řetězce (komplex I, III a IV): Elektrony jsou přenášeny mezi komplexem I a komplexem III v membráně rozpustným CoQ (prostřednictvím Q-cyklu) a mezi komplexem III a IV periferním membránovým proteinem - cytochromem c.
Obr. 10: Schéma dýchacího řetězce (komplex I, III a IV): Komplex II přenáší elektrony ze sukcinátu na CoQ. Elektrony jsou
prostřednictvím Q-cyklu přeneseny na komplex III a mezi komplexem III a IV periferním membránovým proteinem - cytochromem c.
Obr. 11: Zjednodušené schéma dýchacího řetězce.
Obr. 12: Kvíz video / https://youtu.be/hiV3jYm0w64
Voet, D. J.; Voet, J. G. Biochemistry, 4th ed.; John Wiley & Sons, Inc.: United States of America, 2011; pp 823-870.